Одеська бієнале запрошує взяти участь у MANIFESTO

© vanderbilt.edu0301-0059 don quijoteDon Quixote illustration, Honoré Daumier Куратори Одеської бієнале оголошують прийом заявок на участь у проекті "MANIFESTO", основної події бієнале, що триватиме з 26 серпня до 30 вересня 2015 року.

У 2015 році співкуратори бієнале Михайло Рашковецький та Мирослав Кульчицький пропонують учасникам зважитися на художні маніфести. Пріоритетними для кураторського добору стануть роботи, в яких декларуються основні принципи можливого парадигмального (на думку автора) художнього напрямку сучасності. Роботи можуть бути виконані в будь-яких медіа, але з супроводом вербалізованого викладу цих принципів у маніфестній формі. Використання маніфестних текстів або їхніх фрагментів безпосердньо у роботах не виключається.

Організатори зазначають:
"Шукати людину в натовпі – доволі цинічне заняття. Окрім того, це справді собача робота, і не тільки з огляду на свою трудомісткість.

Іноді нас спокушує даймон егалітаризму, і ми забуваємо, що рівність доцільна тільки перед Законом. Але й тут кожному відміряно свій строк.

Культ особистості – одна з основних цінностей європейської цивілізації, й ніде ця максима не артикулюється так чітко, як у мистецтві. Навіть у шедеврах патріархального часу, де особисте споконвічно гріховне перед загальним, крізь товщі століть і тисячоліть проступають імена. Навіть теза про "смерть автора", яка проголосила торжество постмодерну, що знеособлює – виклично авторська.

Але ж там, де особистість, автор - там є ієрархія. Краще - гірше. Вище – нижче. Не треба її цуратися: така особистісна ієрархія, по суті, не має стосунку до соціальних статусів, фінансових рахунків та рівнів капіталізації.

Можна зватися собакою, жити в тріснутому піфосі й бути генієм. Що не виключає перебування генія в палаці. Але в палаці залишатися генієм набагато складніше, бо геній – дух за своїм походженням.

Друга світова війна знищила не лише десятки мільйонів людей. У другій половині ХХ сторіччя вимогливо коректним стало самообмеження. Відповідальна самоцензура накладала вето на великомасштабний проект: небезпечно для життя!

Відповідно, в особистістній ієрархії в якості найвищої цінності затвердився й академізувався масштаб дрібний.

XXI століття знову потребує великої масштабності. Глобалізація буття породжує запит на героїв, геніїв та на метанаративи. Пропозиції поки що запізнюються.


Природні катаклізми нерідко супроводжуються явищем, яке називають "мутаційним віялом". Повільний час добирає з віяла відхилень ті з них, що найбільшою мірою відповідають принципово новим умовам. Ці відхилення й стають новою парадигмою. У людському суспільстві подібні процеси відбуваються незмірно швидше, аж до актуальної необхідності одночасного співіснування різних, навіть полярних парадигм.

Будь-які соціальні перетворення безплідні, якщо вони не одухотворені особистостями. Для константної більшості такі особистості найчастіше бачаться мутантами. Більш того, саме через свою унікальність особистості нерідко здаються монстрами іншим особистостям. З глухого кута "шаблономанітності", що мімікрує під демократію, є лише один вихід – постійне і повсюдне щеплення толерантності.

Нам необхідно весь час учитися бути терпимими до всього, крім нетерпимості. Одеса за своєю генетикою - дім толерантності в світі ортодоксії. Так склалася її історія, і геній місця, як і раніше, прихильно ставиться до мутацій. Одеській міф сконструйований з оксюморонів: прагматизм та авантюрність, героїзм та гумор, столиця і провінція. Це слушний простір для поєднання несумісного – особистісності й порозуміння".

Організатор Одеської бієнале - Музей сучасного мистецтва Одеси. Презентація проекту здійснюватиметься на виставкових майданчиках кількох одеських музеїв і галерей, а також у альтернативних просторах. У програмі також планується проведення конференцій, круглих столів, панельних дискусій, освітньої програми.

Співкуратори проекту: Мирослав Кульчицький і Михайло Рашковецький.

Пропозиції щодо участі в проекті приймаються до 1 червня 2014 року на адресу  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. (обов’язково вказується тема "Мanifesto").

Заявка повинна вміщувати: 
- текстовий документ із CV і контактами: e-mail, телефон, веб-сайт (якщо є);
- текстовий документ із маніфестом та описом надісланих робіт чи проекту (не більше, ніж 8 тис. знаків); 
- фотографії робіт (чи ескізів робіт) у форматі jpg із зазначенням назви, розміру, техніки та року створення (для готових робіт) у назві файлу;
- якщо необхідно представити відео (відео-документацію), просимо викладати матеріали на відео-хостинг і надіслати посилання на матеріал чи плейлист.

Відповіді щодо заявок будуть відправлені до 1 липня 2014 року.

Нагадаємо, що впродовж літа-осені 2013 року відбувалася Одеська бієнале, яка об’єднувала різні художні проекти за темою “Самоврядування: культурна революція vs революція”.

Warning: session_write_close(): Failed to write session data (user). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp/sessions_php54) in /sata1/home/users/cca/www/old.korydor.in.ua/libraries/joomla/session/session.php on line 676