Українське мистецтво в PERMMі


Сьогодні, 21 травня 2010 року, в Музеї сучасного мистецтва PERMM в Пермі (Росія) відкривається виставка сучасного українського мистецтва "ЯКЩО/ЕСЛИ/IF. Українське мистецтво на переломі". Куратор проекту – знана російська кураторка Єкатерина Дьоготь.

Виставка представляє, переважно, мистецтво після Помаранчевої революції, що відображає ситуацію в цій країні - продуктивно "нестабільну", повну протиріч, обіцянок, надій і розчарувань, сплесків протестної і творчої енергії.
Експозиція має основну частину, доповнену особливим розділом. Основна частина поділена на чотири розділи - "Майдан" (політичне мистецтво та мистецтво в громадському просторі), "Дивокрай" (критична рефлексія офіційної ідеї національної ідентичності), "Фантоми" (візіонерський живопис) і "Мрійники" (соціально-емоційне тло сьогоднішньої України). В ній представлено близько ста робіт тридцяти художників, серед них - Сергій Братков, Олександр Гнилицький, Олександр Ройтбурд, Арсен Савадов, Василь Цаголов, Микола Маценко, Жанна Кадирова, Стас Волязловський, групи Р.Е.П. і SOSка, Анатолій Бєлов та інші.

Особливий розділ - "Історії" - представляє контекст 1980-х - 1990-х років. Він складається з робіт із колекцій Марата Гельмана, Олександра Ройтбурда та експозиції харківської школи андеграундної фотографії, з якої виросла творчість Бориса Михайлова і Сергія Браткова.

Ці три колекції дозволяють зрозуміти, як розвивалось, змінювалось мистецтво України впродовж останніх двадцять років.

Директор музею PERMM Марат Гельман говорить: «До 1993 року сучасного українського мистецтва на світовій сцені як феномену не існувало, воно було частиною російського мистецтва. Недаремно перша виставка українських художників у Москві, яку я курував, називалась «Південноросійська хвиля». Однак за останні 15 років у Києві з’явилась своя мистецька ситуація, Україна сьогодні має свій павільйон на Венеційській бієнале. Поза тим, спільне радянське минуле й надалі об’єднує наші країни, й саме тому, що Україна «найближча серед чужих», дуже цікаво дізнатись, що відбувається на її художній сцені».

Куратор проекту і автор каталогу – знана російська кураторка, кандидат мистецтвознавства, член-кореспондент Академії мистецтв і лауреат Всеросійського конкурсу «Іновація» 2010 року Єкатерина Дьоготь. Її знайомство з українським мистецтвом почалось іще наприкінці 1980-х років. Праця саме над цим проектом зайняла понад рік.

До виставки виходить каталог російською і англійською мовами з репродукціями майже всіх творів, представлених на виставці, та авторськими коментарями до них. У розділі «Історії» опубліковані інтерв’ю з Маратом Гельманом, Олександром Ройтбурдом і харківським куратором Андрієм Авдєєнком. До каталогу також увійшли статті кураторки Єкатерини Дьоготь і українських мистецтвознавців Олександра Соловйова та Лариси Бабій.

Виставка триватиме до 10 липня 2010 року. 

За матеріалами музею PERMM
Warning: session_write_close(): Failed to write session data (user). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp/sessions_php54) in /sata1/home/users/cca/www/old.korydor.in.ua/libraries/joomla/session/session.php on line 676