Як вивчити історію мистецтва онлайн?

© foodrepublic.com93316 A2 Coasters History of Art S6 Історія мистецтва – одна з тих властиво мультимедійних дисциплін, що набули нових вимірів після того, як вивільнилися з-під опіки друкованих носіїв інформації. Сьогодні інтернет породжує нові формати представлення і передачі знання, які дозволяють нам інакше відчувати та уявляти предмет вивчення. Що не менш важливо, змінюється сам характер навчання і виникають нові моделі (само)освіти. Віртуальні університети, що пропонують самостійно опановувати цілі спеціальності. Масові онлайн-курси, що дозволяють вивчати певний предмет одночасно з тисячами інших людей. Інтерактивні і нелінійні веб-книжки, що приходять на зміну монолітним підручникам.

Погляньмо на п’ять сучасних інтернет-ресурсів з історії мистецтва, які кидають виклик, кожен у свій власний спосіб, підходам "традиційної" освіти. Вони є не лише чудовими інформаційними джерелами, але й прикладами того, яким може бути навчання у ХХІ столітті.

Coursera. Синхронно зі світом

Coursera на сьогодні пропонує одну з найцікавіших та найпопулярніших моделей онлайн-освіти, відому під акронімом MOOC (massive open online course – масові відкриті онлайн-курси). Здебільшого це цілісні, самодостатні і добре сплановані курси від провідних університетів, "заточені" під віртуальний формат. Нерідко вони тішать спраглі розуми своїм якісним наповненням та різнобічними навчальними інструментами: відеолекціями, навчальною літературою, форумами, домашніми завданнями та чіткою системою оцінювання. Ці курси мають фіксований розклад, і їх одночасно проходять десятки тисяч людей з усього світу.

Такий синхронний режим забезпечує соціальний характер навчання, оскільки слухачі курсу мають можливість через форум дискутувати з іншими студентами, створювати навчальні групи та інколи навіть спілкуватися з викладачами. Крім того, необхідність синхронізуватися з графіком курсу і вчасно виконувати його вимоги може слугувати мотиваційним фактором та запорукою регулярності самоосвітніх зусиль. Хоча така модель підходить не всім і має свої недоліки: зокрема, платформу Coursera критикують за відтворення деяких консервативних норм традиційної освіти. Але варто зазначити, що різні курси на платформі можуть суттєво відрізнятися за якістю матеріалу, організацією навчального процесу та педагогічними підходами, і багато чого залежить від конкретної інституції та конкретного професора.

На Coursera наразі представлено 550 курсів з найрізноманітніших дисциплін від більш ніж сотні інституцій, але ми поглянемо на кілька прикладів з царини історії мистецтва.

Курс “Live!: A History of Art for Artists, Animators and Gamers” від Каліфорнійського інституту мистецтв.
Початок – 24 лютого 2014 року, тривалість – 8 тижнів
Фокусом курсу є досвід сучасних митців, мультиплікаторів та розробників комп’ютерних ігор, зокрема взаємодія їхньої творчої практики з історією мистецтва. Автори курсу обіцяють ознайомити слухачів з різноманітними практиками візуальної творчості та методами історичного аналізу через дослідження таких понять, як персонаж, історія, мова, час та новизна. Серед навчальних матеріалів курсу будуть короткі відеолекції, інтерв’ю і тексти, а знання закріплюватимуться через тестові та творчі завдання.

Курс “Warhol” від Единбурзького університету.
Початок – 21 квітня 2014 року, тривалість – 5 тижнів
"урс розглядатиме життя та творчість Енді Воргола у п’ятьох тематичних блоках: "Зірковість", "Секс", "Гроші", "Смерть" та "Час". Буде аналізуватися статус Воргола в інституційному та андеграундному арт-середовищах, його зв’язок з мистецькими течіями ХХ століття (дадаїзм, мінімалізм, поп-арт), головні теми та принципові інновації у творчості художника. Також на прикладі Воргола студенти спробують зрозуміти, як конструюється художня цінність творів мистецтва.

Крім того, вже у січні 2014 року розпочнуться два курси з історії архітектури: “Roman Architecture” від Єльського університуту та “Early Renaissance Architecture in Italy” від Римського університету Ла Сапієнца.


Saylor Foundation. Бакалаврат власним ходом

Saylor.org – неприбуткова освітня організація, що пропонує понад 300 безкоштовних онлайн-курсів університетського рівня з різноманітних дисциплін – від математики до філософії. На відміну від таких платформ, як Coursera, курси на Saylor не є продуктами конкретних університетів, але організація прагне дотримуватися академічних стандартів і запрошує для розроблення курсів кваліфікованих професорів. Здебільшого їхня роль полягає в тому, щоб створити навчальний план та підібрати відповідні матеріали з відкритих джерел. Після цього академічна валідність курсів перевіряється завдяки експертній оцінці (peer review).

Особливістю курсів на Saylor.org є те, що вони об’єднуються навколо спеціальностей, співмірних з бакалаврськими програмами. Продумана структура такої програми передбачає поступове просування від базових до специфічних знань і в підсумку прагне забезпечити ґрунтовне та різнобічне розуміння цілої дисципліни. Опанування спеціальності в режимі онлайн так само розраховане на чотири роки. Але, на відміну від моделі MOOC, тут немає жодних часових обмежень та зобов’язань, тому все залежить лише від вашої самодисципліни. Звісно, можна також облишити наполеонівські амбіції і задовольнитися вивченням окремих курсів.

Зокрема, на Saylor.org пропонується велика програма з історії мистецтва. Вона передбачає вивчення 11 курсів (чотирьох базових та семи вибіркових), кожен з яких розрахований на семестр навчання (15 тижнів або 135 годин). Базові курси, які слід проходити в першу чергу, знайомлять слухачів з основними художніми медіа та техніками, вчать аналізувати та критично оцінювати мистецькі твори, а також пропонують стислий огляд історії західного мистецтва. Після цього студентам пропонується поступово обирати для вивчення більш специфічні курси, що розглядають зв’язок мистецьких течій із соціальними контекстами різних епох (від античності до ХХ століття) та досліджують неєвропейське мистецтво (ісламське, африканське, азійське чи латиноамериканське). На фінальній стадії навчання студент матиме змогу заглибитися у спеціалізовані предмети на власний вибір, такі як давньоримська архітектура чи сучасне мистецтво.

Курси не містять спеціально записаних лекцій, а покладаються здебільшого на тексти та медіаресурси із зовнішніх веб-джерел. Також пропонуються тестові і письмові завдання, але вони радше призначені для самоконтролю та практики, тому що не передбачають механізму оцінювання. Єдиною серйозною вимогою кожного курсу є фінальний іспит, за результатами якого студенту видається електронний сертифікат. Наразі Saylor Foundation не видає офіційних дипломів, але працює над впровадженням механізмів взаємоконвертації між відкритою та інституційною освітою.

Smarthistory. Мультимедійний діалог

Smarthistory – відкритий мультимедійний проект ("веб-книга") з історії мистецтва, що є частиною великого освітнього ресурсу Khan Academy. Проект починався з того, що двоє нью-йоркських мистецтвознавців, Бет Гарріс і Стівен Цукер, ходили музеями світу та записували на аудіо свої короткі жваві діалоги про найважливіші твори мистецтва, що траплялися їм на очі. Сьогодні на сайті зібрано кілька сотень подібних подкастів тривалістю 5-10 хвилин, що висвітлюють широкий спектр творів від бюсту Нефертіті до акули Гьорста. Кожна бесіда супроводжується слайдами відповідних робіт.

Smarthistory позиціонується як сучасна альтернатива друкованим книгам з історії мистецтва, зазвичай громіздким та дорогим. На думку авторів проекту, ці фоліанти застаріли ще й тому, що вони пропонують вихолощені тексти, які згладжують проблеми й суперечності історії мистецтва. А от формат діалогу – живого та спонтанного, суб’єктивного і сповненого ентузіазму – передає цю динаміку значно краще. Важливо, що до розмови про мистецтво можуть долучатися і слухачі: на Khan Academy діє розділ, де студенти можуть задавати запитання щодо матеріалу та одержувати відповіді один від одного або від викладачів.

Із розмов про окремі твори поступово вибудовується багатогранна та інклюзивна історія світового мистецтва. Але якщо подкасти – це цеглини, то цементують їх все-таки узагальнюючі тексти, які також у достатку представлені на сайті: від есе «Вступ до історії західної культури для початківців» до оглядів конкретних епох, напрямків та художників.

Art History Unstuffed. Дискретна історія мистецтва

Art History Unstuffed – ще один мультимедійний ресурс з історії мистецтва, створений американською мистецтвознавицею Джин Віллетт. Авторка називає проект «анти-підручником» і наголошує на його веб-форматі, що дозволяє представити інформацію дискретно, у вигляді окремих сегментів, між якими можна довільно пересуватися залежно від власних потреб. На думку Віллетт, такий формат якнайкраще пасує для навчання у ХХІ столітті: замість того, щоб покладатися на одиничні джерела, студент по крихтах збирає та синтезує інформацію з численних джерел.

Art History Unstuffed розповідає історію мистецтва через ширшу призму історії культури. Ця історія починається з епохи Просвітництва та питання «Що таке модерн?». Огляд різних мистецьких течій перемежовується з аналізом соціально-історичних умов, культурних процесів та філософських ідей, що супроводжували їхню появу. На сайті зібрана велика колекція есе та аудіо-подкастів, що стисло та змістовно оповідають про ключових постатей, напрямки і теорії, без яких неможливо зрозуміти розвиток мистецтва протягом останніх двох століть. Історичні довідки підкріплюються теоретичними нарисами про такі поняття, як авангард, модернізм та постмодернізм. Окремі статті присвячено аналізу ідей Шарля Бодлера, Вальтера Беньяміна, Клемента Ґрінберга, Мішеля Фуко, Ролана Барта та інших мислителів. Також ця історія не обділяє увагою феміністичне мистецтво, квір-мистецтво та мистецтво етнічних меншин.

Крім того, Джин Віллетт створила серію з 27 п’ятихвилинних YouTube-роликів, у яких оповідає більш ранню історію західного мистецтва – від печерного живопису до романтизму. Ці візуальні подкасти ілюструють розвиток естетики та піднімають тему суспільної ролі мистецтва і художника в різні епохи.

The Art Story. Історія як гіпертекст

The Art Story – зручний освітній ресурс, присвячений модерному мистецтву. Сайт містить сотні статей про мистецькі напрямки, художників, арт-критиків та теоретичні концепти, пов’язані з епохою модернізму. Ці статті вирізняються чудовою структурою: перш ніж заглибитися в історичний огляд, вони стисло формулюють ключові ідеї, що характеризують відповідну течію чи індивідуальну творчість. Окремо наголошується історична роль і культурний вплив того чи іншого художника, пропонується короткий аналіз його головних творів і навіть наводиться добірка його цитат. Не менш корисними можуть виявитися посилання на зовнішні ресурси, що доповнюють кожну сторінку: рекомендовані веб-сайти, книги та фільми, статті та відеоролики.

The Art Story дає змогу зрозуміти модернізм не лише через його представників, але й через теорію. На сайті можна знайти огляди ідей провідних модерних арт-критиків, тексти про такі поняття, як «формалізм», «площинність» та «мистецтво заради мистецтва», а також виразний порівняльний аналіз абстрактного та фігуративного мистецтва. Є й інші навчальні інструменти – наприклад, інтерактивні хронологічні лінії, що представляють мистецькі течії та окремі твори на часовій шкалі і співвідносять їх з історичними подіями, культурними віхами та науковими досягненнями. Ще один цікавий розділ сайту досліджує специфіку модернізму через попарне порівняння зображень модерних та класичних творів мистецтва.

The Art Story має яскраво виражену гіпертекстуальну структуру і багато внутрішніх посилань, що запрошують довго блукати його просторами, як це трапляється у Вікіпедії. Такий принцип організації інформації дозволяє легко простежувати взаємозв’язки між різними персоналіями та явищами і бачити ширшу картину.

koryd-kult

Warning: session_write_close(): Failed to write session data (user). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp/sessions_php54) in /sata1/home/users/cca/www/old.korydor.in.ua/libraries/joomla/session/session.php on line 676