Метаструктура для медіаарту

Prudenko
28-30 вересня цього року британське місто Ліверпуль стало місцем проведення номадичної конференції Rewire-2011 (серія конференцій від Media Art History, ресурсу, що займається дослідженнями у галузі історії та архівації медіамистецтва). Під час конференції відбувся круглий стіл, присвячений проблемам архівації історії медіамистецва, де учасники з усього світу порушили питання необхідності створення глобальної мережевої асоціації, яка би стала метаорганізацією з підтримки регіональних архівів медіамистецтва.  

За результатами круглого столу з Шоном Кюбіттом (Вінчестерська школа мистецтв, Саутгемптон, Великобританія), Олівером Грау (Дунайський університет, Кремс, Австрія) та Россом Харлі (COFA, Університет Нового Південного Уельсу, Австралія) було створено міжнародну декларацію, яка висвітлила актуальний стан справ та головну мету створення такої організації.

Конференція Rewire-2011 вкотре переконала мене в одвічній істині: добре там, де нас немає. Незважаючи на те, що історія світового медіаарту налічує півстоліття, ситуація з архівацією віртуального мистецтва закордоном також не є ідеальною. Недостатнє фінансування та надшвидкий розвиток технологій – головні причини складності архівування медіамистецтва, актуальні для будь-якої країни. Власне, Media Art Histories Archive Roundtable був присвячений необхідності створення парасолі-організації з архівації медіамистецтва, яка зібрала б усі регіональні архіви.

Зокрема, професорка Крістіан Пол (Нова школа, Нью-Йорк, США), одна з найавторитетніших істориків і теоретиків медіамистецтва на сьогодні, зазначила, що головними причинами для створення подібної організації є: по-перше, необхідність створення метаструктури, яка об’єднає всі існуючі архіви, а отже - створить зручну систему навігації історією медіаарту; по-друге – уможливлення доступу до решти регіональних структур, які зазвичай губляться у безмежному просторі інтернету; і останньою причиною є потреба в індивідуальній підтримці архівів, що тільки-но створюють власну систему.

Безумовно, під час круглого столу було висловлено безліч думок. Серед них лунали й протести щодо необхідності створення такої глобальної організації: наприклад, сумніви (небезпідставні!) щодо бажання всіх регіональних архівів долучитися до метаструктури. Іншою причиною непорозуміння між учасниками круглого столу стало природне бажання кожного з представників регіонального архіву запропонувати свою інституцію як майданчик для створення глобального архіву.
 
Я як учасниця круглого столу, що скромно представляла свої напіваматорські спроби архівації та систематизації українського медіамистецтва, усвідомила, що така інституція є необхідною практично для всіх країн пострадянського простору, де архівування всього сучасного мистецтва перебуває у плачевному стані.

Варто перерахувати переваги, які потенційно може мати архів українського медіамистецтва, якщо приєднається до подібної метаорганізації:

  • випрацювані спільні методи та система архівування стали б лекалом, яке б значно спростило створення будь-якого молодого архіву;
  • консультації з юридичних питань (що так актуально для країн, де тривалий час будувався комунізм, основні принципи якого не передбачали прав людини на результат її праці, навіть художньої);
  • вільний доступ до технічної бази метаорганізації врятував би не один десяток робіт українського відеоарту, цифрованого з касет формату VHS, що фактично розсипаються під тягарем років.
Тому, схрестивши пальці, сподіватимемося, що хтось створить таку організацію, яка в майбутньому уможливить інституціональне існування архіву українського медіамистецтва. Перший крок на цьому шляху вже зроблено. У результаті круглого столу на конференції Rewire-2011 створили міжнародну декларацію, під якою може підписатися кожен, кому не байдужа доля архівування медіамистецтва, яке, з огляду на свої художні засоби, може щезати швидше, ніж з’являтися.

  
Міжнародна декларація

Медіамистецво потребує глобальної мережевої організації та підтримки
 
Стан справ:

Цифрові технології докорінно змінили спосіб створення мистецтва. Впродовж останніх сорока років медіамистецтво стало важливою частиною нашого мережевого інформаційного суспільства. І хоча сьогодні йому приділяється значна увага на міжнародних фестивалях, у дослідницьких проектах, на виставках та в базах даних інформаційних ресурсів, дослідження медіамистецтва, як і раніше, є маргінальним явищем в університетах, музеях та архівах. Воно залишається значною мірою в умовах обмеженого доступу в наших основних культурних установах.

У результаті стрімких змін технологій багато значних робіт, створених навіть 10 років тому, вже не можуть бути показані або зникають без сліду. Якщо цю ситуацію не вирішити, ми втратимо специфічну форму мистецтва, що є центральною частиною нашої постіндустріальної цифрової культури. На сьогодні систематичних глобальних кампаній зі збереження та документації не існує.

Чимало важливої онлайн-документації та дослідницьких проектів також зникають з інтернету. Через їхній хисткий стан ми ризикуємо втратити цей цінний матеріал назавжди. Сучасні наукові дослідження спираються на доступ до загальних даних. Те ж саме стосується сфер мистецтва і гуманітарних наук, у яких немає узгодженої міжнародної політики щодо інтересів сталого розвитку та підтримки цифрової спадщини, яка частково існує в природничих науках.

Кілька наукових дисциплін розробили великі колективні проекти для вирішення проблем і можливостей нашого часу у вигляді мережевих цифрових середовищ, що базуються на сталій міжнародній структурі підтримки. Міжнародні дослідження медіамистецтва також потребують подібної глобальної організації та співробітництва.

Мета:

а) створення міжнародної та стабільної структури фінансування;

Отже, дуже важливо встановити міжнародні та стабільні структури фінансування, які можуть гарантувати збереження цих цінних ресурсів, а також використання мережевого співробітництва для архівування ключових даних у спільному процесі  передачі знань між митцями, інституціями та дослідниками на міжнародному рівні. І хоча багато країн виділяють кошти на міждисциплінарні електронні дослідження, нам терміново необхідно створити глобальне мережеве співробітництво саме в галузі досліджень медіамистецтва.

В свою чергу така міжнародна структура/альянс потребує активної підтримки організацій, архівів медіаарту та приватних осіб як членів цих організацій. Також вона має бути підтримана відповідним фінансуванням та досвідом чинних мереж, що фінансують установи, архіви, інтернет-ініціативи та дослідницьких інститутів.
 
б) підтримка міжнародної асоціації/установи даних спільного користування;

Нам терміново необхідне глобальне мережеве співробітництво з дослідження медіамистецтва у вищезазначеній мережі. Нам потрібно так багато мостів у суспільство, наскільки це можливо: архіви, конференції, текстові сховища, колективні бази даних документації.

Цей альянс сприятиме співпраці та захисту стабільності, розуміння та оцінки спадщини медіамистецтва через:
- дослідження на основі існуючих знань і ресурсів;
- забезпечення та зміцнення каналів зв'язку;
- активацію міжнародного наукового співтовариства для створення/завантаження/доступу до даних спільного використання;
- сприяння взаємному обміну досвідом і розв'язання нових проблем медіамистецтва;
- розвиток наукових технологій для документації і збереження творів медіамистецтва;
- забезпечення необхідними ресурсами кураторів, художників, учених, викладачів та загальної аудиторії;
- підтримку мережі Media Art History, серії її конференцій, текстового сховища  та наукових публікацій;
- просування нових шляхів розуміння медіамистецтва, науки, техніки та їх історії.

Лише коли ми розробимо систематичні стратегії щодо вирішення цих проблем, ми зможемо виконати завдання, які цифрова культура та її дослідження вимагають від нас у XXI столітті.

Уряди, університети, дослідницькі інститути, дослідники, художники, науковці, фінансові установи, фонди, бібліотеки, музеї, архіви, наукові товариства та професійні асоціації, які поділяють бачення, викладені у цій Декларації, запрошуються приєднатися до підписання цієї декларації.

Список підписів Ви можете знайти на ресурсі Media Art History.

Підписатися під Декларацією Ви можете, лишивши свою заявку на сторінці Media Art History y Facebook.

Warning: session_write_close(): Failed to write session data (user). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp/sessions_php54) in /sata1/home/users/cca/www/old.korydor.in.ua/libraries/joomla/session/session.php on line 676